Tam, gdzie stoją nadzy wojownicy germańscy – Mrzeżyno

Mrzeżyno to urokliwa miejscowość wczasowo-wypoczynkowa, która ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Okolica ta, była zamieszkiwana od XIII wieku ale kojarzona była z nazwą Regoujście. Kolejne wieki przyniosły ze sobą port i jedną z pierwszych latarni morskich na wybrzeżu. Wieś była wspierana przez kupców z Trzebiatowa, których głównym źródłem dochodów był handel morski – nie mogli funkcjonować bez portu, posiadali własne statki.

Kataklizmy w postaci sztormów i podnoszenia się poziomu wody w Bałtyku, kilkakrotnie doprowadziły do zniszczeń portu. Jedno z takich nieszczęść doprowadziło do zubożenia kupców, którzy nie mieli już potem środków na odbudowę portu. Miejscowa ludność od dawna zastanawiała się, jak można zarabiać w inny sposób – wymyśliła wynajem wolnych przestrzeni dla kuracjuszy, którzy chcieli podreperować swój stan zdrowia nad morzem. Tak powstał szynk.

Zmiana charakteru Mrzeżyna

W 1806 roku powstał pierwszy Dom Zdrojowy. Dom ten miał przekonać wszystkich o walorach gościnnych tej nadbałtyckiej perły. W rzeczy samej Mrzeżyno polubił pruski generał Blücher [https://pl.wikipedia.org/wiki/Gebhard_Leberecht_von_Bl%C3%BCcher], autor zwycięstwa w bitwie pod Waterloo oraz Otto von Bismarck – kanclerz Rzeszy zwany Żelaznym Kanclerzem, którego zasługą było zjednoczenie Niemiec.

Do miejscowości przyjeżdżały wyższe sfery – Mrzeżyno było idealnym punktem spotkań towarzyskich i znakomitym miejscem do organizacji wydarzeń, jak bale. W trakcie sezonu letniego wydawana była gazeta „Goniec Plażowy”.

Na terenie kąpieliska funkcjonowała dyrekcja i kasa – obecnie bardzo brakuje tego obiektu z przyczyn architektonicznych. Uruchomiona została kolej wąskotorowa, która przyciągnęła tzw. „gości jednodniowych”. W 1935 roku pojawiło się tu wojsko niemieckie, któremu ówczesne Treptower Deep zawdzięczało doprowadzenie utwardzonych dróg. Wojsko pobudowało koszary, poligon, Ośrodek Szkolenia Czołgistów oraz osiedle mieszkaniowe dla wojska.

Po II wojnie światowej doszło do wielu zniszczeń, których dokonały oddziały radzieckie. Nie dały one jednak rady zmasakrować mozaiki nagich wojowników germańskich, jaka nadal zdobi sztab obecnej jednostki wojskowej.

Wczasy w Mrzeżynie

Lokalny wybór noclegowy [] ułatwia samodzielną organizację wypoczynku dla siebie i swojej rodziny. Noclegi w Mrzeżynie to szansa na udany pobyt nad Bałtykiem a także doznanie energii miejscowości – znanej od lat ze swych gościnnych tradycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>