Szlak Krutyni w Sorkwitach – obowiązek każdego kajakarza

Zaintryguje każdego kajakarza, zachwyci wszystkie osoby lubiące obcować z przyrodą, zapewni szereg wrażeń wiecznie niezaspokojonych “wodniaków”… O czym mowa? Tematem przewodnim jest oczywiście szlak wodny rzeki Krutyni. Każdy, kto chce nazywać się prawdziwym kajakarzem, musi choć raz w życiu przepłynąć ten szlak. Również ci, którzy swoją przygodę z wiosłami dopiero zaczynają mogą wyruszyć tą trasą i poznać atrakcje tych rejonów.

Szlak kajakowy rzeki Krutyni liczy sobie ponad sto kilometrów. Jej punkt początkowy znajduje się we wsi Sorkwity, która jest częścią województwa warmińsko-mazurskiego. W tym miejscu można zaopatrzyć się w cały potrzebny sprzęt, produkty spożywcze oraz zostawić auto na strzeżonym parkingu. W tym miejscu warto również zadbać o spanie, ponieważ najkorzystniejszym wyjściem jest nocleg w Sorkwitach. Swoją podróż kajakową, po skompletowaniu całej wyprawki, zaczniemy na jeziorze Lampackim. Nurt oraz własne siły powiodą nas wzdłuż atrakcyjnego brzegu do jeziora Lampasz. Prowadzić do niego będzie biała tabliczka, która pokaże ukryte połączenie między dwoma jeziorami. Podczas wycieczki zahaczać będziemy o punkty stanicy wodnej PTTK, rozpoczynając od Bieniek, przez Babięta, Spychowo, Zgon i Krutyń, kończąc na Ukcie. Na każdym z tych przystanków można zrobić sobie dłuższą przerwę, zregenerować siły podczas posiłku lub zrezygnować z dalszej podróży. Jeśli zaś siły pozwolą nam przebyć szlak w całości, po drodze czeka nas mnogość atrakcji. Zachwycające widoki zalesionego brzegu: wyrastające dęby i wysokie sosny. Zaobserwować można także orła bielika i inne gatunki zagrożonych ptaków nie mówiąc już o zwierzętach, które odważą się wyglądnąć z Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Zróżnicowana trasa z pewnością zadowoli wymagających wielbicieli przyrody. Ciekawostką jest, iż swego czasu szlakiem na rzece Krutyni płynął sam Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Wbrew pozorom kajakarstwo to sport nie tylko dla dorosłych i doświadczonych. Przy amatorskiej wiedzy i umiejętnościach także można porwać się na wycieczkę kajakową po szlaku Krutyni i sprawdzić się w takich okolicznościach. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz o zachowaniu zdrowego rozsądku przy wybieraniu tej aktywności fizycznej. Jedynie dostosowując się do tych dwóch zasad liczyć można na niezapomniane, pozytywne wspomnienia z takiej wycieczki jak ta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>