Siedlce – miasto rodu Ogińskich

Siedzibą dawnego rodu Ogińskich w XVIII wieku stały się Siedlce. To miasto, o którym pierwsze wzmianki mamy już z XV wieku. Od dawna było ono siedzibą kultury oraz prężnie rozwijającego się handlu i gospodarki. Dziś także wiedzie prym wśród największych pod względem ludności miast na terenie Polski i dalej uznawany jest za centrum kultury i sztuki. W XVIII wieku miasto rozsławił ród Ogińskich, a głownie księżna Aleksandra Ogińska, która w szczególności upodobała sobie miasto i doprowadziła je do świetności pod względem architektonicznym oraz kulturalnym. Odbudowała wiele starych budowli, między innymi katedrę raz kaplicę świętego Krzyża, gdzie dziś znajduje się jej krypta grobowa.

Przy ulicy Kościuszki znajduje się wspaniały Pałac Ogińskich. W XVIII wieku został wybudowany i ufundowany przez księcia Kazimierza Czartoryskiego. Aleksandra Ogińska była jego wnuczką i pół wieku później odnowiła i przebudowała część pałacu. Ściśle współpracowała przy tym z architektem Stanisławem Zawadzkim, który jest autorem obecnego wyglądu tego miejsca. Dzięki niemu utrzymany został styl klasycystyczny. W epoce oświecenia bywali tu najznamienitsi pisarze, artyści oraz przedstawiciele dobrze sytuowanych rodów. Między innymi: Braniccy, Potoccy, Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Karpiński, Franciszek Kniaźnin. To za sprawą księżnej Aleksandry, która dbała o to by miejsce cieszyło się jak największą sławą. Organizowała tu bale i liczne wydarzenia kulturalne. W pałacu gościł nawet sam król – Stanisław August Poniatowski.

Wnuczka Kazimierza Czartoryskiego przyczyniała się także do odnowy i projektu Parku Aleksandria. Przerobiła będący tu wcześniej ogród włoski na wyjątkowo urocze i romantyczne miejsce z dziko rosnącymi klombami oraz laskami urozmaiconymi krętymi dróżkami spacerowymi. Na terenie parku znalazło się ponad 30 drobnych budowli dodających mu uroku oraz niebywałej funkcjonalności. Dziś znajduje się tu Park Miejski, wyjątkowo chętnie odwiedzany zarówno przez miejscowych jak i przez turystów. Chcąc odwiedzić miasto na dłużej należy wiedzieć, że Siedleckie noclegi to wyjątkowo dobrze zaopatrzona i rozbudowana baza noclegowa. Na przestrzeni całego roku dostępne są hotele oraz pensjonaty w których wynająć można komfortowe pokoje i apartamenty. Z pewnością warto wcześniej dokonać rezerwacji. Nasz poprzedni wpis był o Piszu i mazurskich atrakcjach, więc jeśli go przeoczyliście to zachęcamy by się z nim zapoznać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>