Park Górny i Dolny w Szczawicy

Nie ma nic zdrowszego niż spacer w polskich górach. Idealnym miejscem do takiej aktywności fizycznej jest Park Górny i Dolny w Szczawnicy. Można tu zaznać zarówno spokoju, jak i podziwiać wyjątkową przyrodę, a chyba tego pragniemy przyjeżdżając na urlop. Najstarszym jest Park Górny, którego planowaniem i budową zajął się w pierwszej połowie XIX wieku Jan Kutscher. Otóż kolejny wybitny mieszkaniec tego miasta już w 1824 roku zaplanował utworzenie parku, który okalałaby niewielką rozlewnię wód leczniczych słynących z dużej ilości szczawianów, mikroelementów i soli mineralnych. Bardzo dużo wczasowiczów przyjeżdżało tu na wczasy właśnie z ich powodu. Obecnie, wybierając się w te okolice na urlop, tańsze oferty noclegów można znaleźć na stronie internetowej.

Dzisiaj nadal możemy chodzić po Parku Górnym, mimo jego późniejszych modyfikacji zlecanych przez następnych właścicieli dóbr ziemskich. Obecnie teren parkowy stanowi doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu, spotkań na świeżym powietrzu zarówno mieszkańców, jak i turystów. Drugą częścią kompleksu parkowego jest tzw. Park Dolny. Miejsce stanowi kolejny punkt wycieczkowy, który koniecznie trzeba zaliczyć podczas podróży po Szczawnicy. Wyjątkowy klimat zachwyca niemal wszystkich, a ponadto podkreślić trzeba jego ostatnią rewitalizację. Obecnie teren przypomina ten przedwojenny, zarówno układem ścieżek, jak i rozłożeniem ławeczek przy alejkach. Poza odpoczywaniem na nich warto zwrócić uwagę na zabytkowe obiekty wśród których znajduje się zdrój Wanda, a także willa Leonówka. Przechadzając się po parku można także podziwiać willę Szwajcarkę Dolną, pensjonat Marta oraz Klub Kuracjusza. Tylko od nas zależy ile zobaczymy, no bo na mnogość atrakcji w parku nikt nie może narzekać.

Szczawnica cechuje się wyjątkowym mikroklimatem, którym uwodzi licznych turystów i mieszkańców od wielu lat. Ludzie powracają tu, aby pooddychać najświeższym powietrzem oraz zrelaksować się na łonie natury. Nawet będąc w centrum miasta można przebywać w otoczeniu drzew i wspaniałych krajobrazów. Wystarczy tylko wybrać się na długi spacer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>