Pałac Izraela Poznańskiego – Łódzki Luwr

Obierając sobie za cel wyprawy to urokliwe miasto nie sposób nie zwiedzić ,,łódzkiego Luwru” jak często jest nazywany Pałac Izraela Poznańskiego, człowieka, który stworzył jedną z największych fortun przemysłowych. Ten budynek, którego w żadnej mierze nie sposób nazwać inaczej niż największą fabrykancką rezydencją w Polsce, stanowi obowiązkowe do zwiedzenia miejsce w Łodzi.

Ten neobarokowy pałac znajduje się na praktycznie całym narożniku ulic Ogrodowej oraz Zachodniej. Obok widnieją jeszcze ślady historycznej fabryki Poznańskiego, w postaci potężnych murów, w których dziś znajduje się kompleks kulturowo-rozrywkowy – Manufaktura, które jest największym tego typu obiektem w Europie. Początki samego pałacu datuje się na końcowe lata XIX wieku, kiedy to powstała ta eklektyczna budowla. Jej kolejnymi twórcami byli: Juliusz Jung, Hilary Majewski, Dawid Rosenthal, Adolf Zeligson. Nie długo było jednak dane cieszyć się rodzinie z tej niezwykłej rezydencji, dodatkowo sam fundator zmarł przed jej ukończeniem. Przez długi czas funkcjonowały w nim budynki urzędu, a dopiero z początkiem siedemdziesiątych lat XX doceniono tą niezwykłą rezydencję. Obecnie mieści się w tym miejscu Muzeum Historii Miasta Łodzi. Organizowane są liczne imprezy artystyczne, a także bale. Odwiedzając to miejsce możemy poczuć niesłychany klimat kultury i sztuki. Wnętrza przykuwają uwagę swą dekoracyjnością i bogactwem. Wystawa zatytułowana ,,Panteon Wielkich Łodzian” prezentuje wizerunki znanych rodzimych artystów, a wśród nich: Reymonta, Tuwima, Kosińskiego, Rubinsteina czy też Tansmana. Zachwycają także malowidła ścienne, liczne kominki oraz witraże. W ogrodzie z kolei znajduje się bogata kolekcja rzeźb współczesnych, co stanowi ukłon dla obecnych dzieł sztuki.

W budynkach należących do kompleksu Manufaktura działa także wysokiej klasy hotel, gwarantujący nocleg w samym sercu miasta. Dobra oferta dla przyjezdnych turystów jest także dostępna w okolicach ulicy Piotrkowskiej. Dla szukających okazyjnego zakwaterowania w mieście nie brak hosteli, schronisk czy pensjonatów położonych nieco dalej od centrum.

2 myśli na temat “Pałac Izraela Poznańskiego – Łódzki Luwr”

  1. Wybieram się do Łodzi odwiedzić znajomych i chyba poproszę ich, żeby pokazali mi to miejsce. Wygląda zachęcająco.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>