Nowy Sącz – Park Etnograficzny

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie krajem. Dzieje się tak nie tylko dzięki nadmorskim plażom czy szczytom Tatr. Wiele regionów, które znajdują się daleko od morza i wcale nie przy samych górach mogą także liczyć na spore zainteresowanie ze strony zwiedzających. Przykładem tego jest Małopolska. W błędzie jednak będą Ci, którzy uznają, że region ten może tylko pochwalić się wyłącznie Krakowem i Zakopanym.

Będący obecnie siedzibą powiatu, to jedno z najstarszych miast Małopolski. Według źródeł historycznych jego ulokowanie miało miejsce w roku 1292. W czasach I Rzeczpospolitej, było to także lokum Królewskiej Korony. Aktualnie jest trzecim co do wielkości ośrodkiem na terenie regionu Małopolski. Nowy Sącz to także istotny węzeł komunikacyjny oraz najważniejszy ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jeśli zaś chodzi o niedrogie noclegi, Nowy Sącz jest bogaty w takie propozycje dla swoich gości. W mieście można skorzystać z bardzo rozbudowanej bazy turystycznej, która obejmuje zarówno sieć gastronomiczną, jak i doskonale przygotowaną bazę noclegową. Niektóre obiekty łączą te dwa aspekty ze sobą, oferując swoim gościom wypoczynek z kompletem wyżywienia.

Sądecki Park Etnograficzny to wyjątkowy w skali Polski skansen i jedna z największych atrakcji całego regionu. Dzięki swemu położeniu na malowniczym wzgórzu można tu podziwiać nie tylko ponad 70 zabytkowych obiektów ale także wspaniałe widoki. Całość galerii znajduje się na powierzchni blisko 20 hektarów. Można tu podziwiać zbiory, które obejmują wszystkie grupy etnograficzne zamieszkujące te tereny. Stąd też zwiedzający mogą obejrzeć cerkiew greckokatolicką, kościoły protestanckie, katolickie, folwark dworski, osadę Karpackich cyganów i szkołę ludową, a także charakterystyczne gospodarstwa Łemków, Lachów, Pogórzan oraz Górali Łąckich. Na szczególną uwagę turystów zasługuje dom zielarki, spichlerze oraz kuźnię.

Jedną z największych atrakcji jest natomiast łemkowska chata z Wierchomli Wielkiej, która swoją sławę zawdzięcza zamieszkującym ją duchom. Dla koneserów zabytków warto natomiast polecić XVIII-wieczną cerkiew św. Dimitra, która pochodzi ze wsi Czarne. Ciekawostką jest to, że jej przeniesienie było operacją planowaną od roku 1964, ale swoje ukoronowanie miało miejsce dopiero w roku 2001. Wtedy też została ona udostępniona zwiedzającym. Natomiast od roku 2004 są tu celebrowane grecko–katolickie Nabożeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>