Jaskinia Malinowska nieopodal Wisły

Każdy, kto wybiera się na urlopowy wypoczynek powinien dobrze zastanowić się nad kierunkiem swej podróży. Co z pewnością niezwykle cieszy, Polacy coraz częściej decydują się na rodzime wyprawy i odkrywanie nowych, jakże niezwykłych rejonów naszego niezwykłego i jeszcze nie do końca odkrytego kraju. Wybierając się w okolicę województwa śląskiego poleca się choć na kilka dni udać się do Wisły. Jeśli chodzi o miejsca noclegowe sprawdzone znajdują się pod adresem: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,wisla,0.html. Ta niezwykła miejscowość pełna jest jedynych w swoim rodzaju miejsc zapewniających dreszczyk emocji.

Jednym z takich miejsc jest Jaskinia Malinowska. Odnaleźć ją można trasie czerwonego szlaku turystycznego prowadzącego z Przełęczy Salmopolskiej do Malinowej Skały. Pierwsze pisemne wzmianki na jej temat pochodzą już z roku 1849. Całość trasy pokrętnych korytarzy rozciąga się na obszar 230 metrów, natomiast jej głębokość szacowana jest na blisko 23 metry. Co warte odnotowania, jest ona tektonicznego pochodzenia, a jej powstanie nie wiąże się z udziałem procesów krasowych, także niestety należy rozczarować osoby, które liczyły na swego rodzaju nacieki i inne formy krasowe. Z drugiej jednak strony posiada ona inne, liczne atuty. Są one możliwe chociażby przez wzgląd na zróżnicowane ułożenie korytarzy. Sprawiają one, iż jaskinia jest niezwykle atrakcyjna dla zwiedzających ją turystów. Wejście do jaskini stanowi otwór, którego wymiary wynoszą 2,5×0,6 metra, a głębokość to blisko 10 metrów. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo nie należy się zbytnio martwić, wszystko zostało tu bowiem przemyślane, a pionowe odcinki szczeliny są odpowiednio zabezpieczone specjalnymi drabinkami (więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jaskinia_Malinowska). Jaskinia jest dostępna dla każdego chętnego, niemniej jednak trzeba pamiętać by zabrać ze sobą niezbędny ekwipunek w postaci zarówno odpowiedniego stroju, jak i latarki. Tak przygotowani możemy ruszać na niezapomnianą przygodę!

Jedna myśl na temat “Jaskinia Malinowska nieopodal Wisły”

  1. Szkoda że dopiero teraz natknęłam się na ten artykuł, bo przegapiłam zobaczenie jaskini będąc w Wiśle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>