Jarosławiec w sezonie i poza nim

Jarosławiec leży pomiędzy Darłowem a Ustką i podobnie jak one może pochwalić się latarnią morską. Ta niewielka jeżeli chodzi o stałych mieszkańców miejscowość, była wykorzystywana jako ośrodek wczasowy od końca XIX wieku, kiedy to zaczęto doceniać jej szeroką plażę, położoną pod malowniczym klifem. Dziś Jarosławiec nie jest tak popularny jak wiele innych miejscowości, ale to sprawia, że jest on miejscem stosunkowo spokojnym, sprzyjającym także wypoczynkowi z dziećmi. Dzisiaj dwie osobne plaże ze strzeżonymi kąpieliskami rozciągają się łącznie na długości 2 km. W ich sąsiedztwie znajduje się przystań rybacka, kontynuująca tradycje połowów prowadzonych tu od stuleci, nie brakuje więc dostaw świeżych ryb w lokalnych smażalniach oraz restauracjach.

Drugą główną działalnością mieszkańców przez wiele lat były i są nadal także połowy bursztynu. „Złoto Bałtyku” często można w tym miejscu znaleźć na brzegu po zimowych sztormach. Historię jego poławiania i wydobywania w Polsce i na świecie oraz ciekawe eksponaty – bryły ważące ponad kilogram (największa ma 2906 g), z rzadko spotykanymi inkluzjami czy niezwykły niebieski bursztyn bałtycki – zobaczyć można w Muzeum Bursztynu. Niedaleko, w sąsiadujących z Jarosławcem Jeziorzanach, gdzie dotrzemy bez trudu spacerem lub rowerem, znajdziemy także inną ciekawą kolekcję. Galeria Rybacka prezentuje bardzo liczne pamiątki i zabytki opowiadające o pracy rybaków na morzu oraz dziejach regionu. Właściciel i przewodnik po niej sam pływa kutrem rybackim, ma więc wiele do powiedzenia o tej profesji. Kolejnym punktem wartym zwiedzenia jest oczywiście latarnia morska. Położona w samym centrum wznoszącego się na klifie nad morzem Jarosławca ma 33 metry wysokości i widoczna jest z odległości 24 mil morskich, czyli około 42 km. Wybudowana została w pierwszej połowie XIX wieku. Dostępna jest dla zwiedzających w sezonie letnim. Pod nią stoi urokliwy pomnik rybaka.

Do znanych miejsc Jarosławca należy również AquaPark z odkrytym basenem o powierzchni 770 metrów kwadratowych, z wieloma urządzeniami oraz strefą dla dzieci na krytych basenach czynnych przez cały rok. Poza sezonem turystycznym można w całej okazałości zobaczyć wybrzeże z wysokim klifem, spróbować samemu poszukiwania bursztynów a także korzystać z AquaParku i zwiedzić Galerię Rybaka, skorzystać z ośrodków oferujących spa, zabiegi zdrowotne i rehabilitację. Dostępne są bardzo różne obiekty zapewniające noclegi – Jarosławiec ma zarówno typową dla małych letniskowych miejscowości bazę prywatnych kwater, ośrodków wczasowych i pensjonatów, jaki i hotele w wysokim standardzie. Tutejsza baza noclegowa sprzyja wypoczynkowi na każdą kieszeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>