Amfiteatr Pod ,,chipsem” – Koszalin

Koszalin staje się coraz atrakcyjniejszą miejscowością na Pomorzu, która stanowi jeden z nowych kierunków wypraw turystów nie tylko z całej Polski, ale coraz częściej także z Europy. Miasto to położone jest w województwie zachodniopomorskim i liczy na stałe 100 tysięcy mieszkańców. W szczycie sezonu liczba przebywających tutaj osób jednak gwałtownie wzrasta.

Głównym atutem tej aglomeracji jest jej lokalizacja. Miasto położone jest między Jeziorami Jamno oraz Jeziorem Lubiatowym Północnym (https://pl.wikipedia.org/wiki/Lubiatowo_Ponocne). Dodatkowo przepływa tędy miejscowa rzeka – Dzierżęcinka. To niezwykłe położenie bez dwóch zdań można zapisać po stronie koszalińskich atutów. W związku z ciągle rozwijającą się turystyką władzę postawiły na szerzenie kultury i sztuki w mieście. W związku z powyższym powstają coraz to nowe obiekty kulturowe, liczne muzea, teatry, kina i wiele innych.

Jednym z obowiązkowych do zwiedzenia miejsc jest tu Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego, nazywany też często ,,amfiteatrem pod chipsem”. Co ciekawe zaliczany jest do największych tego typu obiektów w Polsce. Może pomieścić nawet 4,5 tysiąca widzów, którzy zasiadając na trybunach zostaną osłonięci dachem specjalnej konstrukcji.  Widownia przykryta jest łukowato wygiętą, elipsowatą połacią, która dodatkowo podpięta jest tylko w dwóch miejscach. Szerokość dachu wynosi 60 metrów, natomiast jego długość szacuje się na 100 metrów. To dzięki swym wymyślnym kształtom określa się go często chipsem. Szkielet amfiteatru powstał z potężnych stalowych rur, podobnie jak jego pokrycie, całość daje jednak wrażenie niezwykłej lekkości. Liczne linowe odciągi, które wyglądają jak gdyby miały podtrzymywać obiekt, ustawione zostały jedynie w celach ochronnych, gdyby gwałtowna wichura miara go unieść. Co więcej budowla ta posiada ruchomy dach tuż nad budynkiem sceny, który po odpowiedniej zmianie położenia można wykorzystać także do filmowych projekcji. Co warte podkreślenia w elewację budynku wmurowano pamiątkową płytę, na cześć patrona amfiteatru – Ignacego Jana Paderewskiego. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, do których należą: Festiwal Chórów Polonijnych, Festiwal Rockowy Generacja, Festiwal Muzyki Disco czy też Festiwal Kabaretów. Dla wszystkich przyjeżdżających na te imprezy przygotowana jest szeroka baza noclegowa (dostępna na stronie http://meteor-turystyka.pl/noclegi,koszalin,0.html). Koszalin dba o turystów stawiając nie tylko na tradycję, lecz także z roku na rok poszerzając ofertę imprezowo-rozrywkową, co otwiera nowe możliwości dla rozwoju tego ważnego ośrodka na Pomorzu.

3 myśli na temat “Amfiteatr Pod ,,chipsem” – Koszalin”

  1. Obiekt bardzo ładnie prezentuje się na tle wspaniałego, koszalińskiego krajobrazu. Jako osoba od dawna mieszkająca w tym miejscu mogę powiedzieć, iż jestem dumny z tego największego obiektu tego typu w Polsce!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>