Szlak Krutyni w Sorkwitach – obowiązek każdego kajakarza

Zaintryguje każdego kajakarza, zachwyci wszystkie osoby lubiące obcować z przyrodą, zapewni szereg wrażeń wiecznie niezaspokojonych “wodniaków”… O czym mowa? Tematem przewodnim jest oczywiście szlak wodny rzeki Krutyni. Każdy, kto chce nazywać się prawdziwym kajakarzem, musi choć raz w życiu przepłynąć ten szlak. Również ci, którzy swoją przygodę z wiosłami dopiero zaczynają mogą wyruszyć tą trasą i poznać atrakcje tych rejonów.

Szlak kajakowy rzeki Krutyni liczy sobie ponad sto kilometrów. Jej punkt początkowy znajduje się we wsi Sorkwity, która jest częścią województwa warmińsko-mazurskiego. W tym miejscu można zaopatrzyć się w cały potrzebny sprzęt, produkty spożywcze oraz zostawić auto na strzeżonym parkingu. W tym miejscu warto również zadbać o spanie, ponieważ najkorzystniejszym wyjściem jest nocleg w Sorkwitach. Swoją podróż kajakową, po skompletowaniu całej wyprawki, zaczniemy na jeziorze Lampackim. Nurt oraz własne siły powiodą nas wzdłuż atrakcyjnego brzegu do jeziora Lampasz. Prowadzić do niego będzie biała tabliczka, która pokaże ukryte połączenie między dwoma jeziorami. Podczas wycieczki zahaczać będziemy o punkty stanicy wodnej PTTK, rozpoczynając od Bieniek, przez Babięta, Spychowo, Zgon i Krutyń, kończąc na Ukcie. Na każdym z tych przystanków można zrobić sobie dłuższą przerwę, zregenerować siły podczas posiłku lub zrezygnować z dalszej podróży. Jeśli zaś siły pozwolą nam przebyć szlak w całości, po drodze czeka nas mnogość atrakcji. Zachwycające widoki zalesionego brzegu: wyrastające dęby i wysokie sosny. Zaobserwować można także orła bielika i inne gatunki zagrożonych ptaków nie mówiąc już o zwierzętach, które odważą się wyglądnąć z Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Zróżnicowana trasa z pewnością zadowoli wymagających wielbicieli przyrody. Ciekawostką jest, iż swego czasu szlakiem na rzece Krutyni płynął sam Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Wbrew pozorom kajakarstwo to sport nie tylko dla dorosłych i doświadczonych. Przy amatorskiej wiedzy i umiejętnościach także można porwać się na wycieczkę kajakową po szlaku Krutyni i sprawdzić się w takich okolicznościach. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz o zachowaniu zdrowego rozsądku przy wybieraniu tej aktywności fizycznej. Jedynie dostosowując się do tych dwóch zasad liczyć można na niezapomniane, pozytywne wspomnienia z takiej wycieczki jak ta.

Park Górny i Dolny w Szczawicy

Nie ma nic zdrowszego niż spacer w polskich górach. Idealnym miejscem do takiej aktywności fizycznej jest Park Górny i Dolny w Szczawnicy. Można tu zaznać zarówno spokoju, jak i podziwiać wyjątkową przyrodę, a chyba tego pragniemy przyjeżdżając na urlop. Najstarszym jest Park Górny, którego planowaniem i budową zajął się w pierwszej połowie XIX wieku Jan Kutscher. Otóż kolejny wybitny mieszkaniec tego miasta już w 1824 roku zaplanował utworzenie parku, który okalałaby niewielką rozlewnię wód leczniczych słynących z dużej ilości szczawianów, mikroelementów i soli mineralnych. Bardzo dużo wczasowiczów przyjeżdżało tu na wczasy właśnie z ich powodu. Obecnie, wybierając się w te okolice na urlop, tańsze oferty noclegów można znaleźć na stronie internetowej.

Dzisiaj nadal możemy chodzić po Parku Górnym, mimo jego późniejszych modyfikacji zlecanych przez następnych właścicieli dóbr ziemskich. Obecnie teren parkowy stanowi doskonałe miejsce do spędzenia wolnego czasu, spotkań na świeżym powietrzu zarówno mieszkańców, jak i turystów. Drugą częścią kompleksu parkowego jest tzw. Park Dolny. Miejsce stanowi kolejny punkt wycieczkowy, który koniecznie trzeba zaliczyć podczas podróży po Szczawnicy. Wyjątkowy klimat zachwyca niemal wszystkich, a ponadto podkreślić trzeba jego ostatnią rewitalizację. Obecnie teren przypomina ten przedwojenny, zarówno układem ścieżek, jak i rozłożeniem ławeczek przy alejkach. Poza odpoczywaniem na nich warto zwrócić uwagę na zabytkowe obiekty wśród których znajduje się zdrój Wanda, a także willa Leonówka. Przechadzając się po parku można także podziwiać willę Szwajcarkę Dolną, pensjonat Marta oraz Klub Kuracjusza. Tylko od nas zależy ile zobaczymy, no bo na mnogość atrakcji w parku nikt nie może narzekać.

Szczawnica cechuje się wyjątkowym mikroklimatem, którym uwodzi licznych turystów i mieszkańców od wielu lat. Ludzie powracają tu, aby pooddychać najświeższym powietrzem oraz zrelaksować się na łonie natury. Nawet będąc w centrum miasta można przebywać w otoczeniu drzew i wspaniałych krajobrazów. Wystarczy tylko wybrać się na długi spacer.

Romantyczna wycieczka po Bydgoszczy

Kiedy zestawimy ze sobą kilka bardzo nośnych nazw europejskich miast: Wenecja, Amsterdam, Bydgoszcz, to raczej któreś z tego peletonu się wyrywa i nie za bardzo do niego pasuje. Cóż, nasze polskie miasto nie brzmi tak romantycznie. Czy słusznie? Okazuje się, że nie brakuje mu niczego, co mają dwa pozostałe miasta.

W Bydgoszczy można spędzić naprawdę romantyczny urlop. Istnieje pojęcie takie jak "Wenecja Bydgoska" – tak, mamy swoją Wenecję! Cudze chwalicie, swego nie znacie… Być może to już bardzo wyświechtany slogan, ale tutaj pasuje idealnie. Baza noclegowa miasta jest rozbudowana i gęstnieje w miarę przybliżania się do tego miejsca. Nie dziwne – bydgoskie noclegi i hotele chcą zachować europejskie standardy wraz z niepowtarzalnym klimatem. Od dawna Wenecja Bydgoska jest inspiracją dla wielu artystów, którzy przyjeżdżają tu, szukając natchnienia. Nie mówiąc już o tym, ilu zaręczyn, oświadczyn czy romantycznych wyznań świadkiem były tutejsze wody i zakamarki miejskie. Ceglane czerwone mury, które unoszą się tuż ponad wodą, tworzą piękną atmosferę i grały już w niejednym filmie. Są chyba jednym z najczęściej fotografowanych obiektów w całej Polsce. Sam kształt domów, które się tu znajdują to widoczny ślad stylu gotyckiego. Wszystko jest tu jakby uszyte na wymiar – z wielkim kunsztem i klasą. Niebywała atmosfera, cisza i spokój. Błogość i romantyczny nastrój, sklepiki, które nie rażą a zachęcają. Małe domki – kolorowo a jednak jednostajnie i spójnie, estetycznie. Chce się tu po prostu być. Czujemy europejską jakość i kunszt we wszystkim, co się tu znajduje – usługi, hotele, knajpy i kafejki. Kto mógłby pomyśleć, że miasto takie jak Bydgoszcz jest w stanie zabrać nas w taką podróż…

Ustka – miasto dla każdego

Obecnie najwięcej urlopowiczów w Polsce to pełne rodziny wraz z dziećmi. Trudno w takiej konfiguracji znaleźć idealne miejsce, które będzie podobało się wszystkim. Coś, co pociąga dorosłych nie będzie podobać się dzieciom, które oczekują beztroskiej zabawy i chcą gdzieś dać upust swojej energii. Niektórzy natomiast chcą odwiedzić ciekawe miejsca o charakterze historycznym i kulturalnym.

Czy Ustaka może skompilować te dwa wymiary? Okazuje się, że tak. Oczywiście, tutaj karty rozdaje pogoda. Jednak kiedy ona nie sprzyja, to nie oznacza, że jesteśmy skazani na oglądanie tv lub marnotrawienie czasu w jednym z hoteli Ustki. Mamy tutaj miejsca dla pasjonatów kultury regionu i ogólnej historii. Znajduje się tutaj Park Spotkań z Historią, który umiejscowiony jest po zachodniej części miasta. Znajdują się tutaj dawne niemieckie bunkry i schrony, atrakcje uzupełniają labirynty i podziemne korytarze. Bardzo inspirująca i pouczająca lekcja historii pokazana w realnych i namacalnych warunkach. Kiedyś znajdowały się tam mieszkania żołnierzy. Skąd takie określenie? Ponieważ było tu dosłownie wszystko, co można znaleźć w domu – toalety czy aneksy kuchenne. Przede wszystkim jednak były tam składy amunicji i broni. Jest tutaj również miejsce, w którym znajdowała się najcięższa broń, której pociski miały nawet kilkadziesiąt kilogramów. Odrzut i siła takiej broni była w stanie zranić obsługującego i wystrzelić pocisk nawet na 20 kilometrów! Dziś sławne bunkry zostały nieco zmodernizowane i odbudowane, tak aby podkreślić ich charakter i przyciągnąć turystów oraz umożliwić im swobodne po nich się poruszanie. Jest to miejsce idealne dla pasjonatów oraz sprytni rodzice mogą zabierać tu swoje dzieci, aby zaszczepić w nich miłość do historii. Nie dziwi więc fakt, że co roku odbywają się tutaj pikniki pasjonatów historii i militariów. Zjeżdżają się tu miłośnicy z całej Polski – odbywa się tu przegląd muzyki żołnierskiej i kilka dni trwa jedna wielka zabawa w połączeniu z lekcjami historii. Mają tutaj również miejsca rekonstrukcje bitew ściśle związanych z wydarzeniami mającymi miejsce na tych terenach, które w jakiś sposób wpłynęły na rozwój całego miasta.

Ustka jako miejsce noclegu z pewnością nas nie zawiedzie. Znajdziemy tu liczne hotele, hostele, pensjonaty, kwatery prywatne a nawet pola namiotowe, gdzie możemy wynająć odpowiadające nam miejsca do spania. Każdy na pewno wybierze nocleg, który spełni jego oczekiwania.

Mrągowo i jego możliwości

Z roku na rok do województwa warmińsko-mazurskiego w okresie letnim przyjeżdża coraz więcej osób odwiedzających. Jednym z najczęściej wizytowanych miejsc jest  Mrągowo. Miasto to ma powierzchnię około 15 kilometrów kwadratowych, na których kryje się wiele zabytków, atrakcji i wydarzeń kulturalnych. Noclegi, jakie oferuje Mrągowo są bardzo różnorodne i spełnią wymagania każdego przyjezdnego pod względem finansowym oraz w liczbie udogodnień. Miasteczko to jest odpowiednie zarówno dla osób szukających przygód oraz aktywnego wypoczynku jak i dla osób, które lubią poleniuchować. Piękne jeziora zlokalizowane na jego terenie oraz poza nim zachęcają wszystkich miłośników żagli do odwiedzenia tego miejsca. Bardzo często organizowane są tutaj kolonie, zjazdy harcerskie oraz obozy regatowe.

Miłośnicy tego regionu Polski mają możliwość wyrobienia sobie Mazurskiej Karty Turystycznej, która uprawnia do uzyskania rabatu podczas zwiedzania zabytków lub korzystania z usług gastronomicznych. Z karta tą również możemy liczyć na rabat podczas korzystania z usług noclegowych (zobacz opcje noclegowe – meteor-turystyka.pl/noclegi,mragowo,0.html) i różnych atrakcji turystycznych. Urząd Miasta ufundował również bezpłatne mapki, które co roku są aktualizowane i ukazują miejsca, które warto zwiedzić, wydarzenia kulturalne, których nie można przegapić oraz miejsca, w których można zjeść przysmaki regionalne i które cieszą się dużą popularnością wśród zwiedzających. Jest to duże ułatwienie dla każdego turysty i sprawia że podróż staje się prawdziwą przyjemnością. Cena Mazurskiej Karty Turystycznej to jedynie 12 złotych. Jest ona ważna przez rok od momentu zakupu. Karta ta również upoważnia do 10%-ej zniżki przy korzystaniu z usług gabinetów kosmetycznych oraz usług SPA.

Funkcjonuje tu również Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej, które działa nieprzerwanie od ponad 10 lat, a powstało w 2004 roku. Każdy zwiedzający może liczyć na pomoc ze strony tej organizacji. Urząd Miasta organizuje również bezpłatne usługi przewodników, którzy oprowadzają turystów po całym mieście przedstawiając jego fascynującą historię. Każdy z przewodników posiada wysokie kwalifikacje i potrafi zaciekawić. Co roku przechodzą oni szkolenia w celu podniesienia jakości świadczonych usług. Wycieczki z przewodnikiem cieszą się ogromną popularnością wśród osób odwiedzających, ze względu na to, że organizowanie niewielkich grup osób pozwala na zadawanie pytań przewodnikom.

Jarosławiec w sezonie i poza nim

Jarosławiec leży pomiędzy Darłowem a Ustką i podobnie jak one może pochwalić się latarnią morską. Ta niewielka jeżeli chodzi o stałych mieszkańców miejscowość, była wykorzystywana jako ośrodek wczasowy od końca XIX wieku, kiedy to zaczęto doceniać jej szeroką plażę, położoną pod malowniczym klifem. Dziś Jarosławiec nie jest tak popularny jak wiele innych miejscowości, ale to sprawia, że jest on miejscem stosunkowo spokojnym, sprzyjającym także wypoczynkowi z dziećmi. Dzisiaj dwie osobne plaże ze strzeżonymi kąpieliskami rozciągają się łącznie na długości 2 km. W ich sąsiedztwie znajduje się przystań rybacka, kontynuująca tradycje połowów prowadzonych tu od stuleci, nie brakuje więc dostaw świeżych ryb w lokalnych smażalniach oraz restauracjach.

Drugą główną działalnością mieszkańców przez wiele lat były i są nadal także połowy bursztynu. „Złoto Bałtyku” często można w tym miejscu znaleźć na brzegu po zimowych sztormach. Historię jego poławiania i wydobywania w Polsce i na świecie oraz ciekawe eksponaty – bryły ważące ponad kilogram (największa ma 2906 g), z rzadko spotykanymi inkluzjami czy niezwykły niebieski bursztyn bałtycki – zobaczyć można w Muzeum Bursztynu. Niedaleko, w sąsiadujących z Jarosławcem Jeziorzanach, gdzie dotrzemy bez trudu spacerem lub rowerem, znajdziemy także inną ciekawą kolekcję. Galeria Rybacka prezentuje bardzo liczne pamiątki i zabytki opowiadające o pracy rybaków na morzu oraz dziejach regionu. Właściciel i przewodnik po niej sam pływa kutrem rybackim, ma więc wiele do powiedzenia o tej profesji. Kolejnym punktem wartym zwiedzenia jest oczywiście latarnia morska. Położona w samym centrum wznoszącego się na klifie nad morzem Jarosławca ma 33 metry wysokości i widoczna jest z odległości 24 mil morskich, czyli około 42 km. Wybudowana została w pierwszej połowie XIX wieku. Dostępna jest dla zwiedzających w sezonie letnim. Pod nią stoi urokliwy pomnik rybaka.

Do znanych miejsc Jarosławca należy również AquaPark z odkrytym basenem o powierzchni 770 metrów kwadratowych, z wieloma urządzeniami oraz strefą dla dzieci na krytych basenach czynnych przez cały rok. Poza sezonem turystycznym można w całej okazałości zobaczyć wybrzeże z wysokim klifem, spróbować samemu poszukiwania bursztynów a także korzystać z AquaParku i zwiedzić Galerię Rybaka, skorzystać z ośrodków oferujących spa, zabiegi zdrowotne i rehabilitację. Dostępne są bardzo różne obiekty zapewniające noclegi – Jarosławiec ma zarówno typową dla małych letniskowych miejscowości bazę prywatnych kwater, ośrodków wczasowych i pensjonatów, jaki i hotele w wysokim standardzie. Tutejsza baza noclegowa sprzyja wypoczynkowi na każdą kieszeń.

Nowy Sącz – Park Etnograficzny

Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym turystycznie krajem. Dzieje się tak nie tylko dzięki nadmorskim plażom czy szczytom Tatr. Wiele regionów, które znajdują się daleko od morza i wcale nie przy samych górach mogą także liczyć na spore zainteresowanie ze strony zwiedzających. Przykładem tego jest Małopolska. W błędzie jednak będą Ci, którzy uznają, że region ten może tylko pochwalić się wyłącznie Krakowem i Zakopanym.

Będący obecnie siedzibą powiatu, to jedno z najstarszych miast Małopolski. Według źródeł historycznych jego ulokowanie miało miejsce w roku 1292. W czasach I Rzeczpospolitej, było to także lokum Królewskiej Korony. Aktualnie jest trzecim co do wielkości ośrodkiem na terenie regionu Małopolski. Nowy Sącz to także istotny węzeł komunikacyjny oraz najważniejszy ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jeśli zaś chodzi o niedrogie noclegi, Nowy Sącz jest bogaty w takie propozycje dla swoich gości. W mieście można skorzystać z bardzo rozbudowanej bazy turystycznej, która obejmuje zarówno sieć gastronomiczną, jak i doskonale przygotowaną bazę noclegową. Niektóre obiekty łączą te dwa aspekty ze sobą, oferując swoim gościom wypoczynek z kompletem wyżywienia.

Sądecki Park Etnograficzny to wyjątkowy w skali Polski skansen i jedna z największych atrakcji całego regionu. Dzięki swemu położeniu na malowniczym wzgórzu można tu podziwiać nie tylko ponad 70 zabytkowych obiektów ale także wspaniałe widoki. Całość galerii znajduje się na powierzchni blisko 20 hektarów. Można tu podziwiać zbiory, które obejmują wszystkie grupy etnograficzne zamieszkujące te tereny. Stąd też zwiedzający mogą obejrzeć cerkiew greckokatolicką, kościoły protestanckie, katolickie, folwark dworski, osadę Karpackich cyganów i szkołę ludową, a także charakterystyczne gospodarstwa Łemków, Lachów, Pogórzan oraz Górali Łąckich. Na szczególną uwagę turystów zasługuje dom zielarki, spichlerze oraz kuźnię.

Jedną z największych atrakcji jest natomiast łemkowska chata z Wierchomli Wielkiej, która swoją sławę zawdzięcza zamieszkującym ją duchom. Dla koneserów zabytków warto natomiast polecić XVIII-wieczną cerkiew św. Dimitra, która pochodzi ze wsi Czarne. Ciekawostką jest to, że jej przeniesienie było operacją planowaną od roku 1964, ale swoje ukoronowanie miało miejsce dopiero w roku 2001. Wtedy też została ona udostępniona zwiedzającym. Natomiast od roku 2004 są tu celebrowane grecko–katolickie Nabożeństwa.

Interesujące atrakcje – Pisz i Mazury w pigułce

Pisz, jedno z bardziej znanych mazurskich miast, zachęca przede wszystkim do aktywnego wypoczynku. Oferuje bowiem odwiedzającym to miejsce turystom bardzo wiele atrakcji, co powoduje, że na pewno nikt nie będzie się nudził, a z urlopu wróci z ciekawymi i niezapomnianymi wrażeniami. W ciągu ostatnich lat Pisz cieszy się wśród turystów rosnącą popularnością, co powoduje dość dynamiczny jego rozwój. Przede wszystkim rozwija się baza noclegowa (meteor-turystyka.pl/noclegi,pisz,0.html), jak też wiele innych usług dla turystów. To powoduje, że bez większych problemów można tutaj znaleźć idealnie dopasowane do swoich potrzeb noclegi. Pisz to nie tylko kwatery prywatne, ale także wiele hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się także pola namiotowe, zazwyczaj usytuowane w bliskiej odległości od jeziora.

Ze względu na położenie nad jeziorem Roś (https://pl.wikipedia.org/wiki/Ro%C5%9B) oraz nad rzeką Pisą, Pisz to przede wszystkim możliwość aktywnego wypoczywania nad wodą. Wiele możliwości sprawia, że każdy szybko znajdzie tutaj najlepiej dopasowane do swoich potrzeb atrakcje. Przede wszystkim można korzystać z możliwości kąpieli, warto jednak pamiętać, aby robić to tylko w wyznaczonych do tego miejscach, a tych w okolicy nie brakuje. Także ci, którzy chcą oddać się przyjemności uprawiania sportu, mogą to zrobić bez żadnych problemów. Na miejscu można także bardzo szybko wypożyczyć niezbędny do tego sprzęt.

Spacery po Piszu i jego bliskiej okolicy to także bardzo interesujące doświadczenie. W samej miejscowości można podziwiać ciekawe i zabytkowe miejsca, jak wieża ciśnień, Baszta czy też zabytkowe domy z XVII wieku. Warto na pewno odwiedzić Muzeum Ziemi Piskiej, w którym pośród wielu interesujących eksponatów na uwagę zasługuje legendarna myśliwska ława. Przed muzeum można obejrzeć pochodzącą z czasów pogańskich Prus Kamienną Babę oraz przyjrzeć się Baszcie.

Pisz to także wiele ciekawych imprez, których zwłaszcza w okresie letnim jest dość sporo. To sprawia, że można bez problemu znaleźć idealnie dopasowane do swoich potrzeb, wiele z nich to festyny rodzinne, przeznaczone dla wszystkich, z różnorodnymi atrakcjami dla dzieci. Wystarczy jedynie sprawdzić przed wyjazdem, co się będzie działo w Piszu i okolicy, aby dopasować odbywające się w tym czasie imprezy do swojego urlopu. Na pewno jednak piękne wspomnienia pozostaną na długi czas.

Tam, gdzie stoją nadzy wojownicy germańscy – Mrzeżyno

Mrzeżyno to urokliwa miejscowość wczasowo-wypoczynkowa, która ma bardzo bogatą i ciekawą historię. Okolica ta, była zamieszkiwana od XIII wieku ale kojarzona była z nazwą Regoujście. Kolejne wieki przyniosły ze sobą port i jedną z pierwszych latarni morskich na wybrzeżu. Wieś była wspierana przez kupców z Trzebiatowa, których głównym źródłem dochodów był handel morski – nie mogli funkcjonować bez portu, posiadali własne statki.

Kataklizmy w postaci sztormów i podnoszenia się poziomu wody w Bałtyku, kilkakrotnie doprowadziły do zniszczeń portu. Jedno z takich nieszczęść doprowadziło do zubożenia kupców, którzy nie mieli już potem środków na odbudowę portu. Miejscowa ludność od dawna zastanawiała się, jak można zarabiać w inny sposób – wymyśliła wynajem wolnych przestrzeni dla kuracjuszy, którzy chcieli podreperować swój stan zdrowia nad morzem. Tak powstał szynk.

Zmiana charakteru Mrzeżyna

W 1806 roku powstał pierwszy Dom Zdrojowy. Dom ten miał przekonać wszystkich o walorach gościnnych tej nadbałtyckiej perły. W rzeczy samej Mrzeżyno polubił pruski generał Blücher [https://pl.wikipedia.org/wiki/Gebhard_Leberecht_von_Bl%C3%BCcher], autor zwycięstwa w bitwie pod Waterloo oraz Otto von Bismarck – kanclerz Rzeszy zwany Żelaznym Kanclerzem, którego zasługą było zjednoczenie Niemiec.

Do miejscowości przyjeżdżały wyższe sfery – Mrzeżyno było idealnym punktem spotkań towarzyskich i znakomitym miejscem do organizacji wydarzeń, jak bale. W trakcie sezonu letniego wydawana była gazeta "Goniec Plażowy".

Na terenie kąpieliska funkcjonowała dyrekcja i kasa – obecnie bardzo brakuje tego obiektu z przyczyn architektonicznych. Uruchomiona została kolej wąskotorowa, która przyciągnęła tzw. "gości jednodniowych". W 1935 roku pojawiło się tu wojsko niemieckie, któremu ówczesne Treptower Deep zawdzięczało doprowadzenie utwardzonych dróg. Wojsko pobudowało koszary, poligon, Ośrodek Szkolenia Czołgistów oraz osiedle mieszkaniowe dla wojska.

Po II wojnie światowej doszło do wielu zniszczeń, których dokonały oddziały radzieckie. Nie dały one jednak rady zmasakrować mozaiki nagich wojowników germańskich, jaka nadal zdobi sztab obecnej jednostki wojskowej.

Wczasy w Mrzeżynie

Lokalny wybór noclegowy [http://meteor-turystyka.pl/noclegi,mrzezyno,0.html] ułatwia samodzielną organizację wypoczynku dla siebie i swojej rodziny. Noclegi w Mrzeżynie to szansa na udany pobyt nad Bałtykiem a także doznanie energii miejscowości – znanej od lat ze swych gościnnych tradycji.

Legendarne miasto Wałbrzych

Miasto owiane tajemnicą i licznymi legendami leżące na Dolnym Śląski. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1191 roku, ale rozwinęło się w XIX i początkiem XX wieku. To tutaj miała być główna siedziba Adolfa Hitlera. Mowa o Wałbrzychu. W mieście oprócz przemysłu istnieje bardzo szeroko rozwinięta baza noclegowa. Ładnie urządzone, czyste pokoje, łazienki i kuchnie, czasami z wyżywieniem w cenie oraz monitorowane bezpłatne miejsca parkingowe. Sale spotkań, opieka nad dziećmi – jeżeli rodzice chcieliby gdzieś razem wyskoczyć a także place zabaw dla dzieci. Możliwość korzystania z sauny, jacuzzi, tarasów, korzystanie z ogrodów, miejsc na grill, ognisko dostępu do Internetu, telewizji, co sprzyjają spędzaniu czasu w Wałbrzychu. Miejsca noclegowe są rozmieszczone w bliskim sąsiedztwie atrakcji turystycznych, typu Zamek Książ czy szczyt Chełmiec, a także Świdnicy oraz Szczawna Zdroju.

Jadąc do Wałbrzycha nie sposób nie zajrzeć do największej atrakcji tego miejsca – Zamku Książ, który naprawdę warto odwiedzić. Dostępne są opcje zwiedzania z przewodnikiem oraz indywidualnie. Warto wybrać się do Książańskiego Parku Krajobrazowego w trakcie kiedy jest okres kwitnienia różnych kwiatów i krzewów. Można wybrać się do Palmiarni, znajdującej się niedaleko Zamku Książ, mająca być „ogrodem zimowym”. Powstała ona w latach 1911-1914, przez właściciela Zamku Książ i Pszczyny, który licznymi kwiatami obdarowywał swoją piękną żonę – Marie Teresę, zwana „Daisy”. Warto udać się i odkryć ruiny Zamku Stary Książ, a także do ruin zamku Nowy Dwór.

W Wałbrzychu znajdzie również wiele atrakcja dla dzieci. Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych, gdzie oprócz wielu maszyn znajdujących na terenie szybu „Teresa” jakie były używane w górnictwie mamy możliwość zobaczenia różnych eksponatów dotyczących sportów motorowych między innymi trofeów, dyplomów, kombinezonów i tym podobnych w tym kombinezonu Hołowczyca. Istnieje Stara Kopalnia Centrum Nauki i Sztuki, gdzie oprócz zapoznaniem się z pracą górników dowiemy się także ciekawych historii z górniczych chodników. W Wałbrzychu trzeba udać się na rynek, zobaczyć ratusz, a także udać się do Mauzoleum leżące na północnym zboczu Niedźwiadków, upamiętniające ofiary z Dolnego Śląska biorące udział w I wojnie światowej.